The New York Times breaks down the cost of two home-cooked meals, relative to McDonald's. It's no surprise the homemade stuff is healthier, but as this graphic shows, it's also cheaper. Sometimes a lot cheaper.

Grist relies on the support of generous readers like you. Donate today to keep our climate news free. All donations matched!

Of course, this doesn't factor in the cost of time. And it doesn't really deal with the fact that the up-front costs for a cart of groceries — assuming you have transportation to get to a store and time to shop in — are a lot higher than for an individual meal. (You can't actually buy 5 cents' worth of salt, or two cups of rice.) But it's a nice illustration of the fact that it is possible to eat well on a budget, even if challenges remain.

Grist thanks its sponsors. Become one.